Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


D-ribóza pro vyšší hladinu ATP

01.11.2016

Ribóza je jednoduchý pětiuhlíkatý sacharid vyskytující se v přírodě především v D formě. Přestože vypadá a chutná podobně jako ostatní jednoduché sacharidy (glukóza, fruktóza, sacharóza), které tělo využívá především jako „palivo“, je její význam pro organismus naprosto odlišný a jedinečný. Ribóza je totiž nezbytnou součástí nukleotidů, a patří tak mezi základní stavební jednotky látek jako ATP, RNA a dalších. Proto si ji tělo „šetří“ právě pro tyto účely.

20161101_110635

Ribóza je potřebná pro tvorbu a obnovu ATP (podobně jako kreatin), k jehož zvýšené spotřebě dochází při vysoce intenzivním tréninku. Pokud buňky nemají k dispozici dostatek ribózy, nemohou efektivně produkovat ATP. Zároveň je ribóza součástí RNA, která je přímo odpovědná za proteinovou syntézu. Tyto vlastnosti dělají z ribózy zajímavý doplněk pro všechny, kteří chtějí zlepšit výkonnost a regeneraci.

Při studiích na zvířatech bylo při podávání ribózy pozorováno zvýšení hladiny purinových nukleotidů nezbytných pro tvorbu ATP [1]. K podobným výsledkům došla i lidská studie, která potvrdila, že ribóza může sloužit jako zdroj energie a zároveň i zvyšovat syntézu purinových nukleotidů. [2] Užívání vedlo také ke snížení hladiny hypoxanthinu (látka přeměňovaná na kyselinu močovou, jejíž nahromadění způsobuje například dnu). [3,4] Když byla ribóza podávána pacientům s deficitem svalové deaminázy AMP (stav svalové bolesti a ztuhlosti po intenzivním fyzickém výkonu), došlo u nich k úplnému odstranění svalové ztuhlosti a křečí. [2,5] K poklesu hladiny ATP dochází za různých okolností, ribóza však dokáže tento pokles zmírnit nebo mu dokonce zcela zabránit. [6] Důkazy, že ribóza stimuluje syntézu ATP a zlepšuje činnost srdce, vedly k výzkumu prokazujícímu, že ribóza dokonce také zlepšuje energetický metabolismus srdce a zvyšuje toleranci vůči srdeční ischemii (nedostatek kyslíku) u pacientů s ischemickou srdeční chorobou. [7]

Vzhledem k uvedeným výhodám a významné roli v rámci energetického metabolismu lze D ribózu označit jako látku nezbytnou pro udržení produkce ATP. V kombinaci s kreatinem, který se také významnou měrou podílí na produkci ATP, se může jednat o velmi zajímavý ergogenní mix zlepšující sportovní výkonnost a vytrvalost. Lze ji rovněž doporučit i jako alternativu kreatinu.

Tento produkt naleznete na našich prodejnách nebo e-shopu.

 

Autor článku: Mgr. Tomáš Pavelek