Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Egyptský kmín a olej z něj – zázrak od Nilu

19.01.2018

Starodávná rostlinka je znovu na výsluní zájmu díky svým neuvěřitelným vlastnostem

 

Egyptský kmín, římský koriandr, černý kmín, černucha…to jsou různé názvy pro bylinku Nigella sativa s velmi širokým záběrem vlastností. Podává se při infekcích, chřipce, při potížích s trávením, když je třeba omezit šíření bakterií, posílit imunitu, při projevech alergií nebo vysokém tlaku.

Tímto výčet zdaleka nekončí, proto se pojďme na tuto zázračnou rostlinku podívat podrobněji:

Nigella sativa

Česky Černucha setá je letnička z čeledi pryskyřníkovité s mnohonásobně členitými listy a bílým květem. V tobolce se pak nachází černá drsná semena, kterým se říká černý kmín. Pochází z Asie, ale nejstarší dochované zmínky o ní nalezneme ve starém Egyptě. Olej z jejích semen se našel v Tutanchamonově hrobce a používala jej Nefertiti i Kleopatra. V arabském „Kánonu medicíny“ o něm píše i Avicena. Rovněž byl zmiňován Hippokratem, Paracelsem a dalšími, a o jeho pěstování v Asii se dozvídáme ze spisků čínské medicíny. V současnosti došlo ke znovuobjevení této bylinky a v některých zemích jde o nejpoužívanější rostlinku vůbec.

Semena lze použít jako odvar nebo se namelou a užijí jako zábal na bolavé klouby. Můžete jej využít i v kuchyni, pokud si sami pečete chleba, posypte jej zrníčky černého kmínu. Nejčastěji se však používá olej ze semen.

Olej z černého kmínu

Olej ze semen obsahuje mnoho účinných látek a některé z nich se dokonce ještě nepodařilo identifikovat. Bezpečně rozpoznané jsou však už nigellon, tymochinon, thymohydrochinon a thymol, z mastných kyselin pak kyselina myristová, kyselina palmitová, kyselina linolová a linolenová. Z vitamínů zde najdeme vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, železo, měď, zinek, hořčík, a fosfor.

A jaké jsou vlastnosti těchto látek? Obzvláště významný je olej při onemocněních, které způsobují odolné bakterie, kvasinky a plísně. Svou rezistenci získaly díky nadužívání antibiotik, a tak se tyto bakterie stávají opravdu velkým problémem.

Vlastnosti zmíněných látek mají velký význam také při rakovině, byl zaznamenán i významný vliv na játra zejména po zvýšené konzumaci alkoholu nebo léků, existují i studie zabývající se účinkem při diabetu 2. typu

Existují studie, které se zabývají jeho účinky na diabetes II. typu. Dle výsledků je olej z kmínu schopen částečně opravit slinivku a snižuje rezistenci vůči inzulínu.

Díky synergnímu působení fungují tyto látky jako adaptogen. Tak se označuje přírodní produkt, která pomáhá tělu vyrovnat se v dlouhodobém měřítku se zátěží psychickou i fyzickou a s různými změnami.

Další oblastí, kde se vlastnosti oleje uplatní, jsou onemocnění kůže včetně lupénky stejně jako péče o vlasy a nehty. Právě kvůli těmto kosmetickým vlastnostem jej užívala zmíněná Nefertiti.

Olej se uplatní i při překyselení žaludku, žaludečních vředech, nadýmání, průjmu i při problémech se střevními parazity.

Dokonce se odjakživa podával i při neplodnosti mužů i žen, při menstruačních problémech, při depresi, nespavosti a při vysokém cholesterolu.

Zavěr

Zatímco u nás černý kmín na objevení teprve čeká, na příklad ve Velké Británii patří momentálně mezi velmi populární rostlinky. Díky svým mnohostranným vlastnostem se hodí v podstatě pro každého jako doplnění vyváženého jídelníčku – pokud jej zařadíme na příklad jako součást salátů, uděláme svému tělu velkou službu.

Autorka článku: Mgr. Petra Vrabcová, PhD.

Zdroje:

Bamosa, A.O. a kol. Effect of Nigella sativa seeds on the glycemic control of patients with type 2 diabetes mellitus. 2010, Indian Journal of physiology and pharmacology, Vol. 54, No. 4, s. 344-354

Hannan, A. a kol, Anti bacterial activity of Nigella sativa against clinical isolates of methicillin resistant Staphylococcus aureus. 2008, Journal of Ayub Medical College, Vol. 20, No. 3, s. 72-74

Iburg, A. Přírodní medicína, Kolín nad Rýnem, DuMont monte Verlag, 2003, 283 s.

https://draxe.com/black-seed-oil-benefits/