Navštivte stránky naší
kamenné pobočky
FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA
Do prodejny»29.08.2018
Je jen málo věcí horších než probděné noci, kdy se jen převalujete a nemůžete usnout. Ať už vás trápí práce, finance nebo se jedná jen o nespavost, když nemůžete spát, následky jsou mnohem vážnější než jen pouhá únava následující den.
Spánek je jedna z nejdůležitějších potřeb pro zachování zdraví těla. Podle časopisu Journal of Clinical Sleep Medicine vede přerušení spánku (alespoň sedm hodin) ke snížení pozornosti, depresím a potížím při přemýšlení. Také může způsobit tloustnutí a zvýšit riziko různých nemocí. Existuje také hledisko ekonomické – nespavost je spojena se ztrátou produktivity, absencemi v práci, pracovními úrazy a následnými vysokými náklady na zdravotní péči.
Přestože to vypadá, že nedostatkem spánku trpí hodně lidí, nespavost a poruchy spánku nejsou normální a je potřeba je řešit. Pokud se vám stále nedaří zamhouřit oči, vyzkoušejte 20 osvědčených rad včetně užití přírodních doplňků. Vaše tělo vám poděkuje!
Věděli jste, že jeden z pěti lidí někdy v životě trpěl nespavostí? Vlastně je to jedna z nejčastěji vyslovovaných vět u lékaře: Pane doktore, nemůžu spát. A co je insomnie? Je to porucha spánku, která může snížit kvalitu života a celkové zdraví. Někteří lidé mají potíže s usínáním, jiní zase s tím, aby spali v kuse několik hodin.
Insomnie je definována jako porucha spánku, která se vyskytuje nejméně třikrát týdně po dobu alespoň jednoho měsíce. Ačkoli studie uvádějí, že těžké formy insomnie vznikají i čtyři roky. Dospělí potřebují asi sedm hodin spánku, děti devět hodin. Pokud vy nebo někdo z rodiny nespíte v noci kvalitně, můžete trpět insomnií, což může napravit změna jídelníčku nebo životního stylu.
Existují dva základní typy nespavosti: akutní a chronická. Někteří také uvádí tzv. přechodnou nespavost, pokud porucha spánku trvá méně než týden.
Lidé s insomnií budou pravděpodobně trpět některým z těchto příznaků:
Existuje spousta důvodů a změn životního stylu, které mohou vést k nespavosti. Podle jedné studie, publikované v časopise Depression and Anxiety existují důkazy, že nespavost je spojena s hyperaktivitou (nebo zvýšenou aktivitou) v kognitivní, endokrinní, neurologické a behaviorální oblasti. To znamená, že neexistuje jen jeden mechanismus, který nespavost způsobuje, a proto nemůžeme všechny pacienty léčit stejným způsobem.
Mezi nejčastější důvody, proč trpíme nespavostí řadíme:
Nespavostí častěji trpí ženy, zejména s nástupem menstruace nebo v období menopauzy a také osoby staršího věku. Mezi další rizikové faktory patří některá onemocnění, psychiatrické poruchy, bolesti a práce na směny.
1. Nastavte správnou teplotu
Velké teplo v místnosti způsobí, že se zpotíte, velký chlad vám zase způsobí třesavku. Zvolte rozsah 16-22° C. Nižší teplota snižuje teplotu těla, vyvolává ospalost a pomáhá spát celou noc.
2. Připravte se na spánek
Ztlumte světla nejméně 30 minut před spaním. Vypněte další rušivé elementy, jako hluk a další možná rozptýlení. Zapněte větrák, bílý šum, uklidněte se instrumentální hudbou nebo si dejte špunty do uší, zkrátka připravte si takové prostředí, aby vám bylo příjemně. Snažte se, aby toto chování bylo rutinní, tak, abyste řekli vašemu tělu, že je čas jít spát a pomohli mu ke klidnému odpočinku.
3. Použijte esenciální oleje
Začlenění esenciálních olejů nebo aromaterapie do vaší předspánkové rutiny je bezpečný a přírodní léčebný postup, jak své tělo ukolébat k spánku. Pro bezesné noci doporučujeme levandulový olej a olej z římského heřmánku.
Studie uvádějí, že levandulový olej zvyšuje kvalitu spánku a působí jako přírodní sedativum. Heřmánek, ať už ve formě čaje, tinktury nebo esenciálního oleje je jedním z nejlepších bylinek pro relaxaci a boj se stresem (dle časopisu Alternative Therapies in Health and Medicine and Pharmacognosy Review). Inhalování heřmánku se doporučuje jako přírodní lék na úzkost a depresi, což je jedním z důvodů, proč je heřmánkový olej často přidáván do svíček, aromaterapeutických produktů a koupelových přípravků.
Doporučujeme ředit čistý esenciální olej jiným olejem, například mandlovým nebo kokosovým a pak nanést tuto směs na polštář nebo si jí potřít krk. Nebo přidejte pár kapek do odpařovače, abyste zaplnili pokoj relaxační vůní.
4. Zklidněte mysl
Usaďte se do postele s dobrým románem nebo nějakou duchovní literaturou asi půl hodiny před spaním. Dá to vašemu tělu šanci se uvolnit, místo abyste se snažili ho donutit hned usnout. Vyhýbejte se ale thrillerům, nebo jiné napínavé literatuře. Chcete se přece ukolébat do spánku, a ne hltat stránku za stránkou.
Klíčem je redukovat stres, obzvláště před spaním. Pro většinu lidí je stres spolu se špatnou stravou hlavním důvodem, který vás drží v noci vzhůru – vaše mysl produkuje nepřetržitý tok myšlenek a mozek prostě nechce vypnout.
5. Vyhněte se večernímu mlsání a jednoduchým cukrům
Vyhněte se konzumaci sladkostí, čokolády, jednoduchých cukrů, džusů nebo vysoce-glykemického ovoce těsně před spaním, protože tím zvýšíte hladinu cukru v krvi, stimulujete energii a dostanete hlad, který vás může i vzbudit. Místo toho si dejte bílkoviny se zeleninou nebo malým množstvím pomalých sacharidů s proteinem, které zvýší hladinu melatoninu, a to vám pomůže usnout rychleji.
Někteří lidé tolerují trochu ovoce před spaním, ale doplňte tuhle svačinku jídly zvyšujícími melatonin a bílkovinami, tak, abyste se nebudili uprostřed noci hlady. Tipy na dobrá lehká jídla:
6. Elektronika nepatří do postele
Sledování televize v posteli nebo čtení mailů do noci může říci vašemu mozku, že postel je další místo k práci a ne místo k relaxaci po dlouhém dni (je to také známka nomofobie). Televizi sledujte v obýváků a z prostoru ložnice elektroniku odstraňte.
7. Mějte pravidelný režim
Mějte svůj cirkadiánní rytmus pod kontrolou dodržováním pravidelného spánkového režimu – ano, i přes víkendy! Jak si vaše tělo zvykne chodit spát a probouzet se v určitou dobu, zjistíte že je mnohem snazší usnout. Cílem je osm hodin kvalitního spánku.
8. Po dvanácté hodině omezte kofein
Věděli jste, že účinky kofeinu mohou trvat i 12 hodin? Pokud nemůžete spát v noci, může být na vině váš odpolední šálek potěšení a předávkování kofeinem. V některých studiích se uvádí, že úplné vynechání kofeinu zlepšilo kvalitu spánku a prodloužilo dobu spánku. Namísto, abyste spoléhali na kofein, zkuste nějaký jiný povzbuzující bezkofeinový nápoj pro nakopnutí. Například nápoj Cilantro Ginger Smoothie – osvěžující okurka se zázvorem vám dodá energii, bez spánkové deprivace způsobené kofeinem.
9. Cvičte ráno
Ta spousta endorfinů, která se vyplaví po tvrdém tréninku je úžasná – pokud to tedy není důvod, proč v noci nespíte. Pokuste se přesunout cvičení na ráno. Budete se cítit dobře, že jste cvičení dokončili brzo a bude snazší odpočinout si v noci. Navíc výzkumy ukazují, že cvičení pomáhá od potíží se spánkem a léčí insomnii.
10. Deník před spaním
Často jsou naše myšlenky viníkem, který nám brání v usnutí. Namísto toho, abyste rozebírali po zhasnutí světel svoje problémy, zkuste si večer psát deník. Je to terapeutický způsob, jak pojmenovat věci, co vás trápí a jak bilancovat celý den před tím, než půjdete spát.
| © ForActiv Plzeň - 2023 | Všechna práva vyhrazena |
| Grafika, webdesign: Otakar Korolus | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress | Nahoru |