Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Pokročilé formy kreatinu a jejich využití pro tělo

08.10.2018

Kreatin patří mezi prověřené doplňky stravy, jejichž použití je pro efektivní výsledky silového tréninku v zásadě nezbytné. Kreatinů je však na trhu velké množství a proto je dobré mezi nimi vybírat stejně jako sledovat nejnovější trendy ve výzkumu.

Mezi nejznámnější druhy kreatinu patří kreatin monohydrát. Jde o vědecky velmi dobře prověřenou látku, která napomáhá nárůstu síly, svalové hmoty a lepší regeneraci. Je k dispozici již dlouhou dobu a patří mezi nejpopulárnější doplňky na trhu. Nemá však úplně ideální biologickou dostupnost a u některých uživatelů může vyvolávat zažívací potíže. Postupně se proto začaly objevovat více či méně úspěšné pokusy, jak účinnost kreatinu vylepšit a nežádoucí vedlejší účinky eliminovat (např. neúčinný kreatin ethyl ester, nebo o poznání úspěšnější Crea-trona®).

Mezi nejnovější a nejúčinnější formy kreatinu můžeme nyní zařadit kreatin HCl a kreatin Magnapower (hořčík kreatin chelát).

Kreatin HCl

Kreatin hydrochlorid vzniká kombinací kreatinu a kyseliny chlorovodíkové. Tato kombinace snižuje pH kreatinu, což výrazně zlepšuje jeho rozpustnost v tekutinách. Pokud rozmícháte kreatin HCl ve vodě, v podstatě okamžitě se rozpustí, aniž by vznikaly jakékoliv usazeniny nebo nerozpuštěné částice. Právě tyto nerozpuštěné částice mohou být v případě užívání klasického kreatin monohydrátu příčinou žaludečních potíží. V laboratoři bylo prokázáno, že kreatin HCl je až 40krát lépe rozpustný ve vodě než kreatin monohydrát.[1]

Výzkumy také ukázaly, že pokud je konzumováno stejné množství kreatinu HCl a monohydrátu, je kreatin HCl ve střevech absorbován přibližně o 60 % lépe.[2] Z toho vyplývá, že pro dosažení stejných výsledků stačí užívat menší dávku kreatinu HCl než v případě kreatin monohydrátu. Díky lepší rozpustnosti, vyšší vstřebatelnosti ve střevech a výrazně nižší dávce se tak u kreatinu HCl podstatně snižuje riziko výskytu zažívacích potíží a zadržování vody v podkoží. Kreatin HCl má tak stejný pozitivní vliv na sílu a výkonnost jako kreatin monohydrát, ale při jeho užívání nedochází k nežádoucímu nárůstu hmotnosti způsobenému zadržováním vody v podkoží, je tak vhodnou volbou pro sportovce, kteří si musí hlídat tělesnou hmotnost, jako jsou gymnasté, vzpěrači nebo zápasníci.[3]

Kreatin Magnapower

Spojení kreatinu a hořčíku chelátovou vazbou vytváří velmi dobře vstřebatelnou molekulu. Hořčík je nezbytný pro více než 300 biochemických reakcí v lidském organismu a má zásadní roli při fyziologické odezvě na trénink. Je nezbytný pro svalovou kontrakci, regulaci metabolismu vápníku a tvorbu buněčné energie ATP, zároveň u mužů optimalizuje hladinu testosteronu a může snižovat krevní tlak. Hořčík pomáhá alkalizovat kyselé prostředí v zažívacím traktu a kreatin tak při jeho průchodu zůstává neporušený a aktivní. Díky tomu se nepřeměňuje na nevyužitelný kreatinin a je tak svalovými buňkami podstatně lépe absorbován. Pro dosažení maximální koncentrace kreatinu i hořčíku ve svalech je nutné, aby tyto dvě látky byly propojeny chelátovou vazbou, v případě užívání hořčíku a kreatinu zvlášť nebudou výsledky tak výrazné.

Účinnost kreatinu Magnapower zkoumaly studie z roku 2001, 2006 a 2009. Porovnávaly vliv dvoutýdenní (2001 a 2006), resp. čtyřtýdenní (2009) suplementace kreatinu Magnapower a kombinace samostatného kreatinu a hořčíku (bez chelátové vazby). Ve všech studiích byla zařazena také kontrolní placebo skupina a všechny testované subjekty vedly záznamy o svém stravování a fyzických aktivitách, aby nedocházelo k žádným výrazným odchylkám od stanoveného režimu.

Výsledky těchto studií ukázaly, že při užívání kreatinu Magnapower došlo ke zvýšení objemu intracelulární tekutiny, které může signalizovat zvýšenou proteinovou syntézu v buňkách. U skupiny užívající kreatin a hořčík zvlášť došlo pouze k nárůstu objemu celkové tělesné vody, ale u intracelulární tekutiny nebyla pozorována žádná změna. [4]

Anaerobní síla byla testována pomocí tzv. Wintgate testu. Pouze skupina užívající kreatin Magnapower prokázala výraznější zlepšení maximální síly.  U této skupiny rovněž došlo k mírnému zvýšení průměrné síly, toto však nebylo statisticky významné. [5]

Závěr

Přestože je klasický kreatin monohydrát léty prověřenou volbou, je možné, že patříte mezi, ty, kteří mají s jeho konzumací problém (zažívací potíže, zvýšené zadržování vody v podkoží) nebo prostě jen chcete vyzkoušet změnu. V těchto případech se jeví kombinace kreatinu HCl a kreatinu Magnapower jako vhodná volba. Všechny výhody klasického kreatin monohydrátu tak díky lepší využitelnosti získáte i při mnohem nižším dávkování, navíc bez potřeby nasycovací fáze, nevolnosti a zbytečného zadržování vody v podkoží.