Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Adaptogenní rostliny pomáhájí se stresem, ale také s imunitou

24.04.2020

Adaptogenní rostliny pomáhají organismu zvládat dlouhodobou zátěž. Ať už jde o zátěž psychickou či fyzickou. Relativně známé jsou jejich podpůrné vlastnosti při dlouhodobém stresu – pomáhají organismu adaptovat se na stresovou zátěž a nedochází tak např. k únavovému syndromu, syndromu vyhoření a podobně. Méně však už známe vlastnosti adaptogenních rostlin spojené s podporou imunitního systému. Pojďme si je proto blížeji popsat na příkladu Rhodioly (vlastnosti jednotlivých adaptogenů jsou velmi podobné).

Rhodiola rosea

Rhodiola je rostlinka vyskytující se ve velkých výškách zejména ve východní Evropě a  severních oblastech Asie. Je pevnou součástí mnoha tradičních medicín v Evropě, Rusku a velmi dlouhou tradici má zejména v tradiční čínské medicíně. Znali ji už Vikingové, kteří ji užívali pro posílení fyzické síly a výdrž. Ze stejného důvodu ji hojně používají i dnešní Šerpové při zdolávání výšek, dokonce i Mt. Everestu. V Rusku je Rhodiola podrobně studována už více než 70 let. Pro své unikátní vlastnosti:

  • Pomáhá proti únavě a vyčerpání
  • Pomáhá posílit výkon a vytrvalost
  • Pomáhá proti úzkosti a depresi
  • Pomáhá zvládat stresové situace
  • Zároveň ale neždímá tělo, naopak zlepšuje spánek a schopnost odpočívat

Jak je možné, že má Rhodiola (stejně jako všechny ostatní adaptogeny) povzbuzující účinek, a nevyčerpává z těla energii jako to dělají například kofein nebo jiné stimulanty? Je to díky obsahu unikátních přírodních látek a jejich účinku.

Látky obsažené v Rhodiole a dalších adaptogenech

Rhodiola obsahuje tzv. fenolické sloučeniny jako salidrosid, rosavin, syringin nebo triandrin (v jiných adaptogenech jsou buď totožné nebo podobné látky). Tyto přírodní látky mají vlastnosti související se sympato-adrenálním systémem, nervovou soustavou, produkcí buněčné energie a imunitním systémem.

Povzbuzují činnost všech těchto systémů, zároveň však nevyvolávají nadměrné hladiny těch hormonů, které jsou zodpovědné za stresovou reakci (fyzickou i psychickou) – typicky kortizol. Naopak je udržují v rovnováze. Organismus je tak schopen dobře schopen reagovat na stres a zátěž, zároveň ale „nejede na dluh“. Podobný efekt mají například i vitamíny skupiny B. Dodávají tělu schopnost perfektně fungovat, aniž by ho jako nadměrné dávky stimulantů připravovaly o energii.

Adaptogeny spolu např. s beta-glukany, vitamínem C a vitamínem D jsou tedy zcela ideální kombinací pro udržení organismu ve výkonném stavu i během období zvýšené zátěže.

Další adaptogeny

Kromě Rhodioly lze vybírat i z mnoha dalších adaptogenů:

Ashwaganda – tato rostlinka má velkou tradici v Ajurvédě, nejstarším celostním systému pro péči o těla a ducha na světě.

Sibiřský ženšen – používali jej ruští kosmounauté při letech do vesmíru, používají jej i tamní lovci pro posílení výdrže.

Schisandra – u nás ne tolik známá, avšak v Číně hojně používáná Schisandra je vyhledávána pro posílení tzv. čchi. Někdy se jí říká ovoce pěti chutí.

Astragalus – další v Evropě málo známou rostlinkou je Astragalus, který má podobné účinky jako Schisandra, v Číně jej používají pro posílení tzv. čchi.

Mimo to lze užívat i komplexy obsahující více adaptogenů pohromadě.

Závěrem

Adaptogeny představují zajímavou alternativu stimulačním prostředkům jako je kofein, neboť povzbuzují organismus v dlouhodobé perspektivě, aniž jej obírají o energii. Zároveň posilují imunitní systém a jsou tedy vhodným doplňkem např. k beta glukanům, vitamínu C a vitamínu D.