Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Egyptský černý kmín – inzulínová rezistence, bolesti kloubů, zánětlivost a další oblasti, ve kterých pomáhá, díl.1.

02.09.2020

Nigella sativa, česky černucha setá, díky svým semenům známá jako černý kmín (black cumin, black caraway), černé semeno (black seed), kalonji,  kalanji nebo kalojeera, je široce rozšířená medicinská rostlina. Je velice populární v tradičních medicínách jako Unani a Tibb, Ájurvéda a Siddha. V nich je dokonce popisována jako jedna z nejvyšších forem medicín, o které se říká, že vyléčí jakoukoli chorobu kromě smrti. Jen samotný výčet jejich pozitivních vlastností by zabral dlouhý odstavec, v článku se budeme soustředit jen na ty nejdůležitější. Podstatné je, že její účinky jsou jednak prověřené staletími užívání, ale i současnými vědeckými studiemi. Středověký perský filozof a lékař Abú Ibn Síná známý na západě jako Avicenna o černém kmínu mluvil ve svém díle „Kánon Medicíny“ – černý kmín dle něj stimuluje tělesnou energii a pomáhá zotavit se z únavy a poklesu ducha. Mnohostranné využití vysloužilo černému kmínu arabské přízvisko Habbatul barakah, což znamená semínko požehnání.

Nigella sativa roste ve více oblastech, medicínské vlastnosti popisované v tomto článku má však černý kmín pocházející přímo z Egypta a navíc v BIO kvalitě.

Jde o jednoletou rostlinu, s výškou mezi 20 a 90 cm. Zbarvení květů je proměnlivé, od bílé, přes žlutou, až po modrou nebo světle fialovou. Nejznámějším a nejvíce užívaným produktem z černého kmínu je olej, který se hodí pro vnitřní i vnější užití. Nově je k dispozici také standardizovaný extrakt.

Látek obsažených v černém kmínu jsou desítky, nejvýznamnější z nich je thymochinon, mezi důležité patří i thymohydrochinon, dithymochinon, karvakrol a další. Tyto přírodní sloučeniny dávají černému kmínu až neuvěřitelný výčet vlastností:

 • Působí protizánětlivě
 • Působí antioxidačně
 • Napravuje diabetes / vysokou hladinu cukru / inzulinovou sensitivitu
 • Působí proti rakovinnému bujení
 • Působí proti bolestem a zánětům kloubů
 • Posiluje imunitu
 • Posiluje zdraví srdce a cév
 • Posiluje zažívací trakt
 • Posiluje zdraví jater a ledvin
 • Posiluje zdraví dýchacích cest
 • Tlumí alergie a astma
 • Tlumí křeče a epilepsii
 • Působí proti bakteriím a parazitům

Popsat detailně všechny tyto vlastnosti není v rámci jednoho článku či dvou není možné, zaměříme se proto jen na některé.

Benefity egyptského černého kmínu

Působí protizánětlivě a proti rakovinnému růstu

Černý kmín má schopnost ovlivňovat signální dráhy, jimiž v organismu probíhá komunikace vedoucí ke spuštění nebo zastavení určitých procesů. V tomto případě signální dráhy spouštějící zánětlivé procesy a spolu s tím také potlačení činnosti látek, které zánět způsobují. Přímo potlačuje činnost reaktivních kyslíkových radikálů, brzdí oxidaci tuků, brzdí formování škodlivých metabolitů a také navyšuje produkci glutathionu v krvi, játrech a ledvinách. Čímž velmi významně potlačuje oxidační stres, který je výchozím stavem pro vznik zánětlivosti. (1)

 

Působí proti bolestem a zánětům kloubů

Na Blízkém Východě je olej z černého kmínu nadevše ceněn zejména pro schopnost tlumit zánět a bolest při kloubních problémech – zejména osteoartritidě. Při tomto onemocnění se rozpadá kloubní chrupavka, následkem čehož dochází k poškozování kloubů a také k bolestivosti. Touto chorobou trpí např. ve Velké Británii zhruba 9 milionů dospělých. Studie uskutečněná proto v roce 2018 zkoumala vliv oleje z černého kminu – bylo pozorováno 60 jedinců rozdělených do dvou skupin. První skupina pokračovala v konvenční léčbě, skupina druhá užívala olej z černého kmínu – 1 lžíci oleje 3 x týdně po dobu 1 měsíce – olej byl pomocí masírování aplikován na kolena

Závěrem

Na co si dát pozor při výběru – trh je zaplavený mnoha extrakty s černým kmínem z různých míst, nejsilnější účinky má však díky speciálním podmínkám a odrůdě přímo egyptský černý kmín, u něhož je podstatné, aby byl v BIO kvalitě. V příštím díle se budeme věnovat účinku černého kmínu na kožní problémy, potlačení bakterií a parazitů, a také při tzv. syndromu karpálního tunelu.

Doporučené produkty pro suplementaci:

Black Seed Oil – Viridian

Black Seed – Viridian

Repair 5 Serum – Viridian

Autor článku: Tomáš Kouřil