Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Acetyl-L-karnitin a jeho široký přínos – co všechno ovlivňuje?

27.01.2016

Acetyl-L-karnitin je přirozená molekulární forma karnitinu v těle, přičemž dnes už patří mezi nejlépe vědecky prozkoumané doplňky stravy.

Základní forma, aminokyselina L-karnitin, je součástí energetického metabolismu, kde je jedním z jejích nejdůležitějších účinků zvyšování schopnosti tzv. mitochondrií, tedy „buněčných plic“, spalovat tuk. L-karnitin se v těle přirozeně vytváří v játrech a ledvinách, načež je dle potřeby organizmu následně přeměňován na svou bioaktivní formu Acetyl-L-karnitin, ideální formu karnitinu zejména pro transport do všech tkání (svalová hmota, mozek, srdce).

Na rozdíl od L-karnitinu nabízí Acetyl-L-karnitin kromě zmíněného zvyšování schopnosti mitochondrií spalovat tuky i další důležité benefity, jako je stimulace mozkové aktivity, zejména zvýšení koncentrace a pozornosti.  Proto je Acetyl-L-karnitin ideálním doplňkem pro redukční trénink – velmi efektivně podporuje vitalitu a kondici, a napomáhá tak využití nežádoucích tukových zásob, a to za současné stimulace mozkové činnosti. Dle potřeby organizmu je samozřejmě přeměňován i na základní formu L-karnitinu. Jako doplněk stravy má však mnohé další pozitivní účinky, o kterých už se tak často nemluví.

Vlastnosti acetyl-L-karnitinu

Protože je acetyl-L-karnitin spojen s buněčným metabolismem, pomáhá zvýšit produkci energie v mitochondriích, energetických centrech všech buněk, a tím všeobecně podpořit fyzickou i duševní energii. Rovněž v těle funguje jako antioxidant a povzbuzuje v buňkách produkci gluthathionu, který likviduje volné radikály. Jeho účinek brzdící v těle změny spojené se stárnutím je až neuvěřitelný – studie potvrdily i napravování procesu věkem způsobených poškození u dopaminových receptorů a hladin aminokyselin v mozku. Vysoké dávky acetyl-L-karnitinu vedou i k větší produkci jak dopaminu a acetylcholinu, tak i aminokyselin.

Zmírňuje chronický pocit vyčerpanosti a pokles neurologických funkcí, čímž působí proti stárnutí organismu. Užívání doplňků stravy s acetyl-L-karnitinem je velmi bezpečnou metodou pro zlepšení inzulinové sensitivity a stavu krevních cév, zvláště pro osoby s oslabenou funkcí srdce. Pozitivně také působí na neurony a opravuje určitá poškození, na příklad ta způsobená diabetem a diabetickou neuropathií. 

Pokud se zaměříme na zlepšení duševní kondice, nemůžeme opomenout zmírnění projevů deprese, zlepšení paměti, pozornosti, podporu při léčbě Alzheimerovy, Parkinsonovy a Peyronieho choroby. Denní užívání acetyl-L-karnitinu má také ochranný vliv na centrální nervovou soustavu a srdce.

Studie věnované účinkům acetyl-L-karnitinu:

 

Oblast   Účinek karnitinové suplementace
1. Úroveň oxidace organismu při cvičení Hladina malondialdehydu (MDA) je používána coby indikátor úrovně oxidace organismu, která vede k únavě. Její snížení vede k posílení vytrvalosti. Suplementace vedla ke snížení oxidace.
2. Poškození svalů Poškození svalové tkáně během cvičení lze měřit pomocí některých ukazatelů, na příklad kreatin-kinázy. Zmírnění poškozování svalů vedle ke zmírnění bolestivosti. Hladiny kreatin kinázy a tedy i bolest svalů bylo po požití karnitinu poměrně spolehlivě sníženy.
3. Anaerobní kapacita Anaerobní cvičební probíhá v krátkých časových intervalech, je zaměřené na vysoký, rychle probíhající výkon. Při anaerobním tréninku bylo zaznamenáno zvýšení výkonosti. 
4. Krevní tlak Hodnota tlaku určuje, kolik krve prochází tepnami a kolik se jí tam může nakumulovat. Vysoké hodnoty souvisí s obtížemi. Suplementace může snižovat krevní tlak.
5. Pozornost Snížení pozornosti a celkové duševní výkonnosti přichází při tělesném vyčerpání stejně jako při chronické únavě. Jako průvodní efekt potlačení chronické únavy bylo zaznamenáno i zvýšení pozornosti.
6. Únava Dlouhodobá únava a chronický únavový syndrom se dají efektivně potlačit vhodnými doplňky. Karnitin se ukazuje jako efektivní při potlačení únavy a pravděpodobně i u únavy chronické.
7. Odbourávání tuku Nadbytek tukových zásob v těle není vhodný, obecně je jejich snížení považováno za zdravé a žádoucí. Karnitin napomáhá při odbourávaní tuku pouze zvýšením mitochondriální kapacity. Je tedy nutná fyzická a aerobní aktivita v kombinaci s vhodným dietním plánem. Studie týkající se přímé stimulace a aktivace odbourávání tuku ihned po nasazení jsou spíše rozporuplné.
8. Amoniak Amoniak je vedlejší metabolický produkt aminokyselin. Jeho zvýšení vede k některým onemocněním a k zeslabení výkonu během cvičení. Redukce naopak posiluje vytrvalost. Bylo zaznamenáno snížení hladiny amoniaku.
9. Kvalita spermií Kvalita spermií se odvíjí od strukturální kapacity buněk, z nichž jsou složeny, a z jejich schopnosti oplodnit vajíčko. 3g karnitinu denně měly pozitivní efekt na kvalitu spermií.
10. Symptomy klaudikace Klaudikace je bolest způsobená nízkým průtokem krve, často nastává při cvičení, při chůzi a periferních tepenných onemocněních. Symptomy klaudikace byly výrazně potlačeny.
11. Hladina glukózy v krvi Hladina glukózy (nebo krevního cukru) se měří nalačno i po jídle, přičemž obě hodnoty se používají jako indikátory rizika vzniku diabetu. Suplementace vedla k poklesu hladiny glukózy.
12. Insulinová sensitivita Schopnost inzulinu ovlivňovat buňky. Rezistence znamená špatnou účinnost, senzitivita dobrou. Chronická rezistence je jedním patologických projevů diabetu typu II. Zvýšení inzulinové sensitivity souvisí s karnitinovou suplementací.
13. Adiponektin Adiponektin je vylučován z tukových buněk, pozitivně ovlivňuje metabolismus glukózy a spalování tuků. Jeho zvýšení má předpokládaný vliv na přebytečný tuk a celkové zdraví. Bylo zaznamenáno zvýšení hladiny adiponektinu.
14. Antioxidační enzymy Antioxidační enzymy jako glutathion, superoxid dismutáza a kataláza dovedou tělo chránit před projevy stárnutí. Bylo zaznamenáno zvýšení hladiny všech tří hlavních antioxidačních enzymů. 

Naše produkty s obsahem Acetyl-L-karnitinu:

Acetyl-L-Carnitine 120 kapslí

Acetyl-L-Carnitine 240 kapslí

reference ZDE